جستجو کنید

بازدید: 6015
پرینت

طرز صحيح نمونه گيري از زخم سالك
لبه هاي ملتهب و متورم ضايعه مهم ترين قسمتي است كه بيشترين تراكم آماستيگوت ها را به همراه دارند. نكته مهم آنكه هر چه نمونه بيشتري از بافت برداشت شود احتمال وجود انگل در نمونه بيشتر است.

از آنجايي كه ضايعات پوستي ممکن است دچارعفونت هاي ثانويه باكتريايي و يا قارچي شده باشند، لازم است محلي از ضايعه را كه قصد برداشت نمونه از آن وجود دارد ، كاملاً تميز نموده و اگر لازم باشد چندين مرتبه پنبه الكل عوض گردد . نمونه برداری و رنگ آمیزی به روش زیر صورت می گیرد:
۱-پوشیدن دستکش در هر بار نمونه گیری
2- برداشت كبره هاي روي ضايعه و هر گونه چرك روي آن
۳- انتخاب محل مناسب برای نمونه برداری شامل لبه خارجی قسمت متورم و ملتهب ضایعه و اجتناب از نمونه برداري از محل هاي باز و زخمي ضايعه
4-استفاده از اتانول 70 درجه براي استريل كردن و شستشوي ضايعه : قبل از نمونه برداري بايد صبر كرد كه الكل خشك شود.
5- از به كار بردن موادي مانند مركوركوروم در محل ضايعه بايستي اجتناب گردد. زيرا ممكن است باعث مرگ آماستيگوت و يا تغيير شكل آنها شود. در صورت استفاده از تركيبات يد دار براي ضدعفوني ضايعه ، قبل از نمونه برداري محل ضايعه بايستي به كمك پنبه آغشته به الكل ، از اين ماده پاك شود .
6- محلي از ضايعه كه براي نمونه برداري در نظر گرفته شده است بايستي توسط دو انگشت شست و سبابه محكم گرفته شود.
۷- با استفاده از واكس استيل استریل و يا يك اسكالپل استریل نوك باريك، شكافي به عمق يك ميلي‌ليتر در منطقه اي كه با انگشتان گرفته شده ايجاد گردد.
۸- توسط لبه تيز اسكالپل يا واكس استيل، از عمق محل شكافته شده به طرف سطح و مرکز ضایعه چند خراش براي برداشت مقدار مناسب بافت و خونابه داده شود.
9- اسكالپل را بيرون آورده و از مواد روي آن حداقل 3 اسمیر تهیه کنید و مشخصات بيمار با قلم الماس روي لام ها حك شود ( در صورت نیاز به کشت، در کنار شعله ابتدا نمونه به محیط کشت منتقل شود).
روش رنگ آمیزی با گیمسا:
رنگ گیمسا بصورت محلول تجارتی غلیظ به فروش می رسد. این محصول می تواند کاملا متفاوت باشد لذا هر نمونه قبل از استفاده مورد آزمایش قرار گیرد. بطور معمول اگر رنگ پذیری گلبول های سفید و قرمز خون کافی باشد، میتوان فرض نمود که رنگ برای نشان دادن انگل مناسب است. روش رنگ آمیزی به ترتیب زیر است:
1-اجازه داده شود تا نمونه ها بدون استفاده از شعله و در هواي اتاق ، خشك شوند.
2- سپس بر روي لام متانول 70 درجه به مدت 30 تا 60 ثانيه ريخته شود.
3- لام در هوا خشک شود.
4- لام ها را روي پل رنگ آميزي قرار داده رنگ آمیزی کنید.

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

برای جوابدهی اینترنتی تصویر زیر راکلیک کنید