تصاویر دستگاهها

تصاویر دستگاهها
Image Detail دانلود تصویر
تصاویر دستگاهها
Image Detail دانلود تصویر

جستجو کنید

پرینت

واریکوسل به گشادشدن سیاهرگ ها در طناب اسپرماتیک ( طنابی که بیضه های مردان را نگه می دارد) اطلاق می شود کهممکن است علامت دار یا بی علامت باشد.

 

 دلایل شیوع واریکوسل و عوامل خطر:

وقتیکه دریچه های داخل سیاهرگ های طناب اسپرماتیک از جریان صحیح خون جلوگیری می کنند واریکوسل ایجاد می شود واین امر باعث پس زدن جریان خون شده و منجر به تورم و گشادشدن سیاهرگ می شود . این همان روندی است که منجر به واریس در پاها می شود .

واریکوسل معمولاً به آرامی پیشرفت می کند . در مردان 25 – 15 سال رایج تر است و اکثراً در سمت چپ کیسه بیضه دیده می شود . واریکوسل از دلایل شایع کاهش تولید اسپرم و کاهش کیفیت اسپرم هستند. البته همه واریکوسل ها بر تولید اسپرم تأثیرگذار نیستند . ظهور ناگهانی واریکوسل در مردان مسن تر ممکن است در اثر تومور کلیه ایجاد شود . این مورد نیز در سمت چپ شایع تر است .
نشانه بیماری :
· بزرگ شدن و پیچ در پیچ شدن سیاهرگ ها در کیسه بیضه
· ناباروری
· توده بدون درد بیضه ، تورم کیسه های بیضه یا متورم شدن داخل کیسه های بیضه
· واریکوسل ممکن است بدون علامت باشد .
علائم و نشانه ها :
پزشک ،کشاله ران شامل کیسه بیضه و بیضه را معاینه می کند و ممکن است توده ای بدون درد وتاب دار در امتداد طناب اسپرماتیک لمس کند ( همانند کیسه ای پر از کرم ) با اینوجود این توده ممکن است دیده یا احساس نشود علی الخصوص موقع دراز کشیدن. بیضه درسمت واریکوسل ممکن است کوچکتر از دیگری باشد .

درمان :
پوشیدن محافظ کیسه بیضه ممکن است درد یا ناراحتی را تخفیف دهد . اگر درد ادامه یافت یادیگر نشانه ها بروز پیدا کردند درمانهای بیشتری ممکن است نیاز باشد .
جراحی به منظور اصلاح واریکوسل Varicocelectomy نام دارد . این جراحی معمولاً سرپائی انجام میگیرد . ممکن است بیمار نوعی داروی بی حسی دریافت کند .
اورولوژیست( متخصص بیماری های ادراري ) برشی معمولی در قسمت پائین شکم ایجاد می کند و رگ نابهنجار را گره می زند . جریان خون هم اکنون در آن ناحیه به سوی رگ های طبیعی جریان پیدا می کند . پس از جراحی به مدت 24 ساعت به منظور کاهش تورم کیسه یخ در آن محل قرار می دهند .
روش جایگزین جراحی با مسدود کردن جریان خود واریکوسل ( آمبولیزاسیون ) است . این روش هم بصورت سرپائی انجام می گیرد .با این حال به نسبت روش جراحي برشی بسیار کمتر نيازاست به نسبت روش جراحی و به همان نسبت سریعتر بهبودی حاصل می گردد .لوله توخالی کوچکی بنام لوله Catheter در داخل رگ ، در کشاله ران قرار داده می شود.با استفاده از اشعه X به عنوان راهنما پزشک لوله را به سمت داخل واریکوسل حرکت می دهد . حلقه کوچکی از داخل لوله به واریکوسل انتقال می یابد .حلقه جریان خون داخل رگ نابهنجار را مسدود می کند و آنرا به رگ های نرمال میفرستد . پس از این پروسه به بیمار گفته خواهد شد که در آن ناحیه یخ بگذارد و برای مدت کوتاهی محافظ کیسه بیضه بپوشد .

عوارض درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد :
آتروفی بیضه ها ،تشکیل ، لخته های خون عفونت ، جراحت بافت کیسه بیضه یا رگ های خونی اطراف واریکوسل اکثراً بی خطر است و اغلب درمان احتیاج ندارد . اگر به دلیل ناباروری یا آتروفی بیضه نیاز به جراحی باشد شمارش اسپرم ها بهبود می یابد ولی ممكن است در نهايت میزان باروری چندان تغییر نکند . اگر عمل جراحی در اوایل نوجوانی انجام نشودآتروفی اصلاح نمی شود .

ارسال نظر


کد امنیتی
بارگزاری مجدد

برای جوابدهی اینترنتی تصویر زیر راکلیک کنید

حاضرین در سایت

ما 18 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم

آمار بازدیدکنندگان سایت

7459679
امروز
دیروز
هفته جاری
هفته گذشته
ماه جاری
ماه گذشته
بازدید کل
504
2615
11845
7408634
28635
151036
7459679

آی‌پی شما: 3.239.2.192
----------------------------------------------------